An astronaut (145 kg including space suit) is on a space capsule (1600 kg). The
ID: 1417728 • Letter: A
Question
An astronaut (145 kg including space suit) is on a space capsule (1600 kg). The astronaut pushes off using her hands and acquires a speed of 2.75 m/s. (Use the frame of reference as that of the capsule before the push-off.) Draw two labeled diagrams (include coordinate system) - one before and one after the push-off. Determine the velocity of the space capsule after the push-off. If the push lasts 0.350 s, determine the average force that the astronaut exerted on the capsule. Determine the kinetic energy of the astronaut after the push-off. Determine the impulse on the astronaut.Explanation / Answer
A) After push off , astronaut will be in + X direction and space capsule will be in - X direction .
B) velocity of space capsule = (145 * 2.75)/1600
= 0.2492 m/sec
C) average force = (1600 * 0.2492)/0.350
= 1139.2 N
D) kinetic energy of astronaut = 0.5 * 145 * 2.75 * 2.75
= 548.28 J
E) impulse on astronaut = 145 * 2.75
= 398.75 N-sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.