One kind of slingshot consists of a pocket that holds a pebble and is whirled on
ID: 1417682 • Letter: O
Question
One kind of slingshot consists of a pocket that holds a pebble and is whirled on a circle of radius r. The pebble is released from the circle at the angle so that it will hit the target. The angle in the drawing is 32.8°. The distance to the target from the center of the circle is d. (See the drawing below, which is not to scale.) The circular path is parallel to the ground, and the target lies in the plane of the circle. The distance d is four times the radius r. Ignore the effect of gravity in pulling the stone downward after it is released and find the angle .
°
Explanation / Answer
The only physics in this problem is that the pebble continues at its velocity straight as it was tangent to the circle after release since there is no longer any force accelerating it toward the center of the circle. The rest is geometry.
Let Pebble at A, theta degrees from x axis
and Target at B, (180 - P) degrees from x axis. P = 32.8
center at C as drawn
Draw tangent to circle from B to A
Then CA is perpendicular to BA
so
ABC is a right triangle with right angle at A
CA = R
CB = 4R
so call angle BCA is Z
cos Z = R/4R = 1/4 so Z = 75.52 degrees
so
theta = 180 - 32.8 - 75.52 = 71.68 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.