Three identical very dense masses of 7000 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1417356 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 7000 kg each are placed on the x axis. One mass is at x_1 = -110 cm, one is at origin, and one is at x_2 = 440 cm. What is the magnitude of the net gravitational force F_grav on the mass at the origin due to the other tow mass Take the gravitational constant to be G = 6.67 times 10^-11 N middot m^2/kg^2. Express your answer in newtons to three significant figures. What is the direction of the gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses? +x direction -x directionExplanation / Answer
A) the formula you will be using is F=(G(m1m2))/r^2 where r1=-1.1m r2=4.4 m
F1=((6.67*10^-11)(7000)(7000))/-(1.1^2)= -2.70*10^-3 N
F2=((6.67*10^-11)(7000)(7000))/(4.4^2)= 1.68*10^-4 N
just to add both forces F1+F2
N=-0.00253N this is the final answer but que is just asking for the magnitude which is 0.00253 N
B) for be is -x because our answer was negative
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.