Exercise A crane suspends a mass m2= 53 kg directly beneath its boom. The boom i
ID: 1416917 • Letter: E
Question
Exercise A crane suspends a mass m2= 53 kg directly beneath its boom. The boom is rotating about the vertical axis through the origin at a constant w 0.2 rad/s, the mass is travelling at constant velocity of u 0.4 m/s outwards along the boom, and is being lowered at a rate of 0.2 m/s. What is the velocity of the mass relative to ground when the the mass is at coordinates (1, 1.2) in the x-y plane. Answer 1.2 2 3 Kinematics af Mechanisms Aditional Exercises nb From the description, and point O at the centre of rotation and z vertically upwards, we known that: 4 " "4 4.ooAi .TA2 4 00 Ai-n, 4 : 1.6 Substituting values: Norm[] Norn[t] 4m(0.0160738, 0.507289, -0.2}Explanation / Answer
Here, velocity of mass in x direction = 1 - 1.2 + 0.21607
= 0.01607 m/sec
velocity of mass in y direction = 1 - 1.2 + 0.70728
= 0.50728 m/sec
velocity of mass in z direction = 1 - 1.2 + 0
= - 0.2 m/sec
=> velocity of mass = (0.01607 i + 0.50728 j - 0.2 k) m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.