A rocket with a mass of 2.60 Times 10^6 kg exerts a vertical force of 3.70 Times
ID: 1416469 • Letter: A
Question
A rocket with a mass of 2.60 Times 10^6 kg exerts a vertical force of 3.70 Times 10^7 N on the gases it expels. Determine the acceleration of the rocket. Assume g remains constant, and ignore the mass of gas expelled (not realistic). Express your answer using two significant figures. Determine its velocity after 8.0 s. Assume g remains constant, and ignore the mass of gas expelled (not realistic). Express your answer using two significant figures. Determine how long it takes to reach an altitude of 9300 m. Assume g remains constant, and ignore the mass of gas expelled (not realistic). Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
a)
net force acting on rocket, Fnet = F_thrust - m*g
m*a = F_thrust - m*g
a = F_thrust/m - g
= 3.7*10^7/(2.6*10^6) - 9.8
= 4.43 m/s^2
b) Apply, v = u + a*t
= 0 + 4.43*8
= 35.4 m/s
c) Apply, s = u*t + 0.5*a*t^2
s = 0 + 0.5*a*t^2
==> t = sqrt(2*s/a)
= sqrt(2*9300/4.43)
= 23 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.