It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution
ID: 1416443 • Letter: I
Question
It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution (mean sidereal day). What is the angular speed of the earth? Submit Answer Tries 0/20 Assume the earth is spherical. Relative to someone on the rotation axis, what is the linear speed of an object on the surface if the radius vector from the center of the earth to the object makes an angle of 51.0o with the axis of rotation. The radius of the earth is 6.37 x 105 km Submit Answer Tries 0/20 What is the acceleration of the object on the surface of the earth in the previous problem? Submit Answer Tries 0/20Explanation / Answer
1) Angular speed is angle / time
Full revolution means 2 radian or 360 degree.
Time = 23 hours 56 minutes and 4 seconds = 82800 + 3360 +4 = 86164 s
Angular speed = 2 radian / 86164 s or 360 / 86164 s
= 0.0000729 radian /s or 0.004178 degree /second
======================================
2)
Linear speed = r where is the angular speed. Where is rad/s
v = 0.0000729*6.37×10^3 = 0.464373 k m/s = 464.37 m/s
======================================...
3)
Acceleration = v^2 /R or ^ R
v^2 /R = 464.37 ^2 / 6.37×10^6 = 0.034 m/s^2
^ R = 0.0000729^2*6.37×10^6 = 0.034 m/s^2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.