Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.A steel ball (66.45 g), shot in the horizontal direction, is caught by a stati

ID: 1416414 • Letter: 1

Question

1.A steel ball (66.45 g), shot in the horizontal direction, is caught by a stationary pendulum (275.05 g). The pendulum rises 8.55 cm in the vertical direction. Calculate the momentum of the ball-pendulum system at the moment the ball is caught by the pendulum.

2.A steel ball (66.45g) located 103.15 cm above the ground is shot in the horizontal direction. It travels 306.25 cm in the horizontal direction before it hits the ground. Calculate the momentum of the steel ball in the horizontal direction. Enter your results using the measured units, i.e., grams, centimeters and seconds. Use scientific notation for this calculation.

Calculate the percent fractional error of the loss of momentum to two significant figures.(PFE =|pf - pi/pi|*100)

Explanation / Answer

1) initial velocity of the system just after striking be v

0.5 Mv^2 = Mgh

v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*0.0855)

=1.2945 m/s

Required momentum = (275.05+66.45)/1000*1.2945

= 0.442 kgm/s

2) time taken t

H = 0.5gt^2

1.0315 =0.5×9.8×t^2

t = 0.4588

Horizontal velocity v = 3.0625/0.4588

= 6.6746 m/s

Horizontal Momentum = mv

= 0.06645×6.6756

= 0.4435 kgm/s