A hot-air balloon is descending with a velocity of (2.00m/s)y^. A champagne bott
ID: 1416216 • Letter: A
Question
A hot-air balloon is descending with a velocity of (2.00m/s)y^. A champagne bottle is opened to celebrate takeoff, expelling the cork horizontally with a velocity of (5.00m/s)x^ relative to the balloon. When opened, the bottle is 5.55 m above the ground
Part A
What is the initial velocity of the cork, as seen by an observer on the ground? Give your answer in terms of the x and y unit vectors.
Part B
What is the speed of the cork as seen by the same observer?
Part C
What is initial direction of motion as seen by the same observer?
Part D
Determine the maximum height above the ground attained by the cork.
Part E
How long does the cork remain in the air?
Explanation / Answer
a) Vx = 5.00 m/s; Vy = -2.00 m/s
b) V = [Vx²+Vy²] = 25+4 = 29 = 5.385 m/s
c) = arctan[2/5] degrees below horizontal
d) Y = 5.55 m (If you had said 'ascending', this would not be a trivial answer)
e) 5.55 = 2t + 4.9t2 --> t = 0.88 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.