Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

72% Sat Jun 11 11 01 06 AM Q :E Chrome File Edit View History Bookmarks People W

ID: 1415509 • Letter: 7

Question

72% Sat Jun 11 11 01 06 AM Q :E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Josh Motion in one dimension C Chegg Study I Guided Soll www.webassign.net /web/Student/Assignment-Responses/last?dep 13907357 i Apps Book Apple YouTube home Watch Live Sports E O tech Destiny LFG.Net l The faculty.pnc.edu/ptes DTR Destiny Tracker De C. Henry Edwards, Additional Materials L Section 2.3 2. -2 points CJ10 2.P017. My Notes Ask Your Teacher motorcycle has a constant acceleration of 1.9 m/s Both the velocity and acceleration of the motorcycle point in the same direc A On (a) How much time is required for the motorcycle to change its speed from 7 m/s to 17 m/s? (b) How much time is required for the motorcycle to change its speed from 60 m/s to 70 m/s? Additional Materials L Section 2.3 3. CO-2 points CJ10 2.P018 My Notes Ask Your Teacher A sprinter explodes out of the starting block with an acceleration of +4.2 m/s2, which she sustains for 1.4 s. Then, her acceleration drops to zero for the rest of the race. (a) What is her velocity at t 1.4 s m/s

Explanation / Answer

acceleration = 1.9 m/sec^2

u = initiial speed = 7 m/sec

v = final speed = 17 m/sec

required equation will be

v = u + a*t

17 = 7 + 1.9*t

t = 10/1.9 = 5.26 sec

B.

u = 60 m/sec

v = 70 m/sec

v = u + a*t

70 = 60 + 1.9*t

t = 10/1.9 = 5.26 sec

Answer will be same in both case. because velocity difference and acceleration is same.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote