A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Ass
ID: 1415374 • Letter: A
Question
A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Assume that the baton is a uniform rod of mass 0.120 kg and length 80.0 cm. Initially, the baton is spinning about an axis through its center at angular velocity 3.00 rad/s (Figure 1) What is the magnitude of its angular momentum about a point where the axis of rotation intersects the center of the baton? Express your answer in kilogram meters squared per second. With a skillful move, the majorette changes the rotation of her baton so that now it is spinning about an axis passing through its end at the same angular velocity 3.00 rad/s as before. (Figure 2) What is the new amplitude of the angular momentum of the rod about a point where the axis of rotation intersects the end of the baton? Express your answer in kilogram meters squared per second.Explanation / Answer
A)
Moment of inertia of rod = 1/12*m*L^2 = 1/12*0.12*0.8^2 = 0.0064
Angular momentum = I* = 0.0064*3 = 0.0192 = 1.92*10^-2 kg*m^2/s
B)
Moment of inertia of rod = 1/3*m*L^2 = 1/3*0.12*0.8^2 = 0.0256
Angular momentum = 0.0256*3 = 00768 = 7.68*10^-2 kg*m^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.