You have been assigned a task to design a rumble strip to alert auto and truck d
ID: 1415218 • Letter: Y
Question
You have been assigned a task to design a rumble strip to alert auto and truck drivers if they are straying from the main road. It consists of periodic grooves rolled into the pavement along the center and on the side of the lane. Determine the groove spacing so that a sound of 224.0Hz is heard when the driver is driving at about 50.0 miles per hour (22.352 m/s). If a sound is made by the grooves with a sound intensity level of 60dB at 1.0 meter from the source, what is the power per unit area received by a microphone at 20.0 meters away?Explanation / Answer
a) d = v/f
= 22.352/224
=0.100 m
b) sound level = 10 log(i/io)
60 = 10 log(i/io)
6= log(i/io)
10^6 = i/io
i = 10^6*10^-12
= 10^-6
Intensity at 20 m = 10^6*1^2/20^2
= 2500 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.