Transmission Lines Part A If 31.3 MW of power at 43.9 kv (rms) arrives at a town
ID: 1414846 • Letter: T
Question
Transmission Lines Part A If 31.3 MW of power at 43.9 kv (rms) arrives at a town from a generator via 4.28 2 transmission lines, calculate the emf at the generator end of the lines 4.70x 104 V You are correct. Previous Tries Your receipt no s 160-8615 (R Part B Calculate the fraction of the power generated that is lost in the lines Submit Answer Incorrect. Tries 3/10 Previous Tries O 1998-2016 by Florida State University. A rights reserved The contents of this web site are for use by the students enrolled in this course only. Any distribution of the contents in whole or in parts and in any form, including posting on the web or in printed version s a violation of the Copyright laws and the FSU honor codes.Explanation / Answer
rms line current=power/rms voltage=31.3*10^6/(43.9*10^3)=712.984 A
then voltage at the generator end=voltage at load end+ rms current*resistance of the line=4.6951*10^4 volts
part b:
power lost in the lines=current^2*resistance=712.984^2*4.28=2.1757 MW
then total power generated=power delivered at load end + power loss=31.3+2.1757 =33.4757 MW
hence fraction of power fenerated lost in the lines=2.1757/33.4757=0.065=6.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.