A box with an initial velocity of 20 ft/sec is accelerated at 5 ft/sec^2 for 5 s
ID: 1414529 • Letter: A
Question
A box with an initial velocity of 20 ft/sec is accelerated at 5 ft/sec^2 for 5 seconds. What is the distance traveled by the box during the five seconds? A mass of 890 grams is given an acceleration of 160 cm/sec^2 by a force. Find the force in (a) dynes, (b) in Newtons. A force of 25 Newtons acts on a mass of 80 kgm. Find the acceleration in meters/sec^2. What is the acceleration of a body if its velocity is increased from 40 meters/sec to 80 meters/sec in two seconds? Solve algebraically for the value of a in the equation:Explanation / Answer
Part 1)
This is an exercise in cinematic
x = Vo t + ½ a t2
x = 20 5 + ½ 5 52
x = 100 + 62.5
x = 162.5 ft/s
Part 2)
This issue is on the second law of Newton
F= m a
cgs units
F = 890 160
F = 1.424 105 dynes
SI units
F= 0.890 1.60
F = 1.424 N
Part 3)
F = m a
a = F/m
a = 25 / 80
a = 0.31 m/s2
Part 4)
This exercise is cinematics
Vf = Vo + a t
a = (Vf – Vo) / t
a = (80 – 40 ) / 2
a = 20 m/s2
Part 5)
we will do it step by step
x – Vo t = ½ a t2
a = (x -Vo t) 2/t2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.