A truck of mass m_1 = 2000 kg is connected to a trailer of m_2 = 500 kg with a l
ID: 1414364 • Letter: A
Question
A truck of mass m_1 = 2000 kg is connected to a trailer of m_2 = 500 kg with a light tow-bar as shown in the diagram. The is accelerating at a = 2 m s^-2 when its engine is providing a constant forward force P. The magnitudes of the total resistive forces opposing the motion of the truck and the trailer are F_1 = 1500 N and F_2 = 300 respectively. Draw separate free-body diagrams for both the truck and the trailer. Label clearly all the force arrows in your free-body diagrams. Calculate the magnitude of the tension T in the tow-bar. Calculate the magnitude of P. If the tow-bar suddenly breaks, describe the subsequent motions of the truck and the trailer, quoting the appropriate Newton's law(s). Assume the resistive forces F_1 and F_2 remain the same.Explanation / Answer
Here, P - F1 - F2 = (M1 + M2)a
=> P - 1500 - 300 = (2000 + 500) * 2
=> P = 6800 N
Also, M1a = P - F1 - Tcos25
=> 2000 * 2 = 6800 - 1500 - Tcos25
=> Tension, T = 1434.39 N
If Towbar breaks
=> acceleration of truck = (6800 - 1500)/2000
= 2.65 m/sec2
=> acceleration of trailer = (500 * 2 - 300)/500
= 1.4 m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.