As a coffee enthusiast you wish to keep your coffee as hot as possible for as lo
ID: 1414237 • Letter: A
Question
As a coffee enthusiast you wish to keep your coffee as hot as possible for as long as possible. You wish to find the rate of heat loss of a typical coffee mug. Assume the mug to be a cylinder which has a lid made out of the same material as the rest of the cylinder, and the thickness of the walls is 1.00 cm. If the coffee in the mug is 81.3 °C and the room temperature is 20.8 °C how much more heat does the mug lose through conduction than from radiated energy. See the hint below for important constants.
HINT: Assume that the thermal conductivity of all sides of the mug is 0.873 W/m·C, that the mug has an emissivity of 0.760 and the Stefan-Boltzmann Constant is 5.67 × 10-8 W/m2·K4. Remember to properly convert all units and to include all surfaces of the mug.
Explanation / Answer
let,
thick ness of the walls of the cylinder, l=1cm
temeperature T1=81.3 oC =354.3 K
temeperature T2=20.8 oC =293.8 K
e is emissivity e=0.76
thermal conductivity k=0.873
stefan constant, sigma=5.67*10^-8 W*m^2/K4
a)
rate of heat energy per area through conduction process is,
I1=P/A=k*(T1-T2)/l
I1=0.873*(354.3-293.8)/(0.01)
I1=5281.65 w/m^2
b)
rate of heat energy per area through radiation process is,
power P=Q/t=e*sigma*A*T^4
===>
I2=P/A=e*sigma*(T1^4-T2^4)
I2=(0.76)*(5.67*10^-8)*((354.3^4)-(293.8)^4)
I2=357.94 W/m^2
here,
through conduction process, the mug loses more amont of heat enegry,
therefore,
I1/I2=5281.65/357.94
=14.75
===> I1=(14.75)*I2 -------------> is answer
here, the mug heat loses heat by conduction is 14.75 times more quickly than by radiation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.