A football is punted at 22.0 m/s at an angle of 31.0degree above the horizon. As
ID: 1414052 • Letter: A
Question
A football is punted at 22.0 m/s at an angle of 31.0degree above the horizon. Assume it starts 1.00 m above ground level. (Neglect any effects due to air resistance.) What is the magnitude of v_x of the ball when it is 5.00 m above ground level? (Express your answer to three significant figures.) You currently have 2 submissions for this question. Only 4 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. What is the magnitude of v_y of the ball when it is 5.00 m above ground level? (Express your answer to three significant figures.) you currently have 2 submissions for this question. Only 4 submission are allowed. you can make 2 more submissions for this question.Explanation / Answer
here
the initial speed of ball , u = 22 m/s
the angle theta = 31 degree
ux = u * cos(theta)
ux = 22 * cos(31)
ux = 18.86 m/s
uy = u * sin(theta)
uy = 22 * sin(31)
uy = 11.3 m/s
height of ball , h = (5-1) = 4 m
let the vertical component of velocity at h = 4 m be vy
using first equation of motion
vy^2 - uy^2 = - 2 * g * h
vy^2 - 11.33^2 = - 2 * 9.8 * 4
vy = 7.07 m/s
and
vx = 18.86 m/s
the velocity vector of ball when it is 5 m above the ground is (18.86 i + 7.07 j) m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.