An ideal battery is connected as shown to three resistors, one capacitor and two
ID: 1413509 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) The following statement is True .
b) Total energy stored = 1/2CV2 + 1/2LI2
= (1/2 * 135 * 10-6 * 9 * 9) + (1/2 * 46.7 * 10-3 * 0.51 * 0.51)
= 0.01154 J
c) % of initial current decayed = (0.325/0.51) * 100
= 63.72 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.