Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tank of volume V = 0.8m^3 is inflated with compressed air with manometric pres

ID: 1413494 • Letter: A

Question

A tank of volume V = 0.8m^3 is inflated with compressed air with manometric pressure of P_m = 0.4MPa and temperature of 27 degree C. Calculate the amount of air using following units: kg, kmol, um^3 (conventional cubic meters). The ambient pressure is p_0 = 1 bar. A tank of volume V = 20dm^3 is inflated with a gas with absolute pressure of p_1 = 50 bar and themperature of t_1 = 120 degree C. After adding some amount of gas into the system the pressure increased to p_2 = 100 bar and temperature to t_2 = 200 degree C. Calculate the amount of added gas in kilo moles. Two tanks with volume of V = 4m^3 are inflated with nitrogen N_2. The parameters within the firs tank are: the absolute pressure p_1 = 5bar, and t_1 = 150 degree C, whereas parameter in second tank are: p_2 = 3.5 bar and t_2 = 10 degree C. Which tank contains greater mass of nitrogen? A tank of volume V = 5m^3 is inflated with a monoatomic perfect gas with initial parameters of p_1 = 0.1 5M Pa and T_1 = 288K. As a consequence of an additional heat delivered into the system, the pressure increased up to p_2 = 0.28MPa. Calculate numbers of kilo moles of the gas and the final temperature. The gas within a cylinder was heated from the temperature of T_1 = 310K up to such temperature that volume of the gas has doubled. What was the final temperature? The pressure and temperature of air was measured after pumping it into the tank. The measured pressure and temperature are T_1 = 480K, p_1 = 8.2 MPa. What will be the pressure in the cylinder when the air cools to a temperature of T_2 = 290K? Weight of the tank with nitrogen decreased by 5 kg due to the release of gas into the environment at a temperature of 300 K. The pressure drop measured on the manometer when the gas temperature equalled with the ambient temperature is Delta p = 0.5 MPa. Calculate the volume of the tank. An engine power was measured by means of water brake. The water stream flowing through the brake is pi h = 5 kg/s. The temperature of water is t_1 = 15 degree C at the brake inlet, whereas at the brake outlet t_2 = 50 degree C. Assuming that the heat loss is 10% of overall engine power, calculate the effective power of the engine. During heating of some mass of gas for Delta T = 2K at p = const its volume increased by 0.005 of the initial value. Calculate the initial gas temperature.

Explanation / Answer

As, PV = nRT

1) Amount of air =    0.453 kg

2) Amount of added gas =   3.52 kilomoles

3)   Second tank contain greater mass of nitrogen .

4)    Number of kilomoles of gas = 4.634 kilomoles

         Final temperature =   563 K

5) Final temperature = 2 * 310 = 620 K

6)   Pressure in cylinder = 8.2 * 290/480

                                       = 4.954 MPa

7)   Volume of tank =   3452.456 m3

8)   Effective power of engine =   5672.34 W

9) Initial gas temperature =   293.152 K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote