chp. 7 #1 Part A Problem 7.21 What is the force constant of this spring? A sprin
ID: 1413378 • Letter: C
Question
chp. 7 #1
Part A Problem 7.21 What is the force constant of this spring? A spring is 16.1 cm long when it is lying on a table One end is then attached to a hook and the other AE end is pulled by a force that increases to 27.0 N causing the spring to stretch to a length of 19.0 cm N /m Submit My Answers Give Up Part B How much work was required to stretch the spring from 16.1 cm to 19.0 cm AE Submit My Answers Give U Part C How long will the spring be if the 27.0 N force is replaced by a 54.0 N force? AE cm.Explanation / Answer
(a)
x = change in length
F = k*x; k = F/x = 27.0/(0.19 - 0.161) =>k = 931.03 N/m
(b)
The work done by the force is stored as potential energy PE. So
PE change of the spring equals the work done. PE = 1/2*k*x²
Initial PE is zero since the spring has no energy.
Final PE is found by PEfinal
PE = 1/2*k*x² = 0.5*931.03*(0.029)² = 0.391 J
(c)
x = F/k = 54 / 931.03 = 0.058
L = 0.161m + 0.058 = 0.219 m = 21.9 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.