Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Several different questions that are linked under the same points.. --- A long u

ID: 1413341 • Letter: S

Question

Several different questions that are linked under the same points..

---

A long uniform board weighs 57.7 N (11.5 lbs) rests on a support at its mid point. Two children weighing 455.0 N (91.0 lbs) and 245.0 N (49.0 lbs) stand on the board so that the board is balanced. What is the upward force exerted on the board by the support?

---

The trajectory of a rock thrown from a height with an initial speed of 22.1 m/s is shown in the figure below. Evaluate the magnitude of the gravitational field at the surface of the planet. The planet has no atmosphere.

https://s2.lite.msu.edu/cgi-bin/plot.png?file=alqaderi_msu_1464880470_7658616_plot.data

----

If the range of a projectile's trajectory is nine times larger than the height of the trajectory, then what was the angle of launch with respect to the horizontal? (Assume a flat and horizontal landscape.)

-----

Two rocks are thrown from the top of a very tall tower. One of them is thrown vertically up with an initial velocity of vup = 17.5 m/s. The other rock is thrown horizontally to the right with an initial velocity of vright = 11.8 m/s. (See figure.) https://s2.lite.msu.edu/enc/56/8062872aabb9c860d00384f57f0340d3bc04ada1bfd7922c7a42d5286c148e23a29d524f193744e69e3dd02e493707e1e5b1ee53ac3ed482b3d9c1d78f437260bcdd283b2c19e644.gif

---------------

Explanation / Answer

1)   the upward force exerted on the board by the support = 455.0 + 245.0 + 57.7

                                                                                        = 757.7 N

2)    magnitude of the gravitational field = (22.1 * sin51.34)2/(2 * 65)

                                                               = 2.29 m/sec2

3)    Here, u2 * sin(2theta)/g = 9 * u2 * sin2(theta)/2g

=>            2 = 9 tan(theta)/2

=>      theta   =   23.96 degree               -----------------> the angle of launch with respect to the horizontal

4)      time taken to reach floor for upward thrown block =    3.571 +   1.23

                                                                                       = 4.801 sec

        time taken to reach floor for horizontally thrown block =    1.781 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote