Electromagnetism Problem 3 A battery with negligible internal resistance and wit
ID: 1412693 • Letter: E
Question
Electromagnetism
Problem 3 A battery with negligible internal resistance and with electromotive force E-12.0 V is connected through a switch S to an inductor with inductance L 400 HH and two resistors with resistances RI 1.20 k and R 20.0 k2, see figure 3.1. The switch has been closed for a long time 3.1 Calculate the power dissipations PI and P2 in the two resistors and the stored energy UL in the inductor. At time t to the switch is opened, see figure 3.2 3.2 Calculate the voltage across R2 right after the switch is opened 3.3 Calculate how long time Mt goes until the current has decayed to half of the value at t t Figure 3.1 Figure 3.2Explanation / Answer
This is an exercise of the circuit RL
Data
E = 12 V
L = 400 H = 400 10-6 H
R1 = 1.20 k= 1.20 103
R2 = 20.0 k = 20.0 103
Part 3.1)
current in the circuit is
I = Io (1- exp( -t/) )
= L/R1
Io= E/R1
when the switch is connected a long time, the exponential approaches zero
I = Io = E/R1 if R2 was infinite
The current in the resistor R2 is
E = I2 R2
I2 = E/R2
I2 = 12/ 20 103
I2 = 0.6 10-3 A
at the node
I = I1 +I2
I = E/R1
I = 12/1.2 103
I = 10 10-3 A
I1 = I- I2
I1 = 10 10-3 – 0.6 10-3
I1 = 9.4 10-3 A this is the current flowing through the branch L because of the effect of R2
We calculate the powers
P2 = E I2
P2 = 12 0.6 10-3
P2 = 7.2 10-3 W
P1 = V I1 = I12 R1
P1 = (10 10-3)2 1.2 103
P1 = 1.2 10-1 W
U = ½ L I2
U = ½ 400 10-6 9.4 10-3
U = 1.88 10-6 J
Part 3.2)
In the decay
I = I1 exp(-t/)
to open the switch t =0 s
I = I1
the voltage at R2
V2 = I1 R2
V2 = 9.4 10-3 20 103
V2 = 188 V
Part 3.3 )
The expression for the decay is
I = Io exp (-t/)
= L/R1
= 400 10-6 / 1.2 103
= 3.33 10-7 s
I/Io = exp ( -t/)
I = ½ Io
0.5 = exp (-t/)
ln 0.5 = -t/
t = - ln (0.5)
t = - 3.33 10-7 ln(0.5)
t = 2.31 10-7 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.