The graph below shows a measurements of the angular velocity from the rotary mot
ID: 1412548 • Letter: T
Question
The graph below shows a measurements of the angular velocity from the rotary motion sensor along with a line fit, as taken by DataStudio. The hanger mass was 24.2 g and the pulley radius is 14.5 mm. An object different from either the ring or the disk was attached to the turntable. From the information in the graph and what is given above, calculate the moment of inertia of the rotating turntable plus the object attached to it. Assume g = 9.81 m/s^2 and that friction can be ignored. Select the correct answer including units. I_T+object =Explanation / Answer
Torque = I alpha
mgr = I alpha
Here I is moment of inertia, alpha is angular aceeleration
alpha = slope of w-t curve,
= 24.305
moment of inertia I = mgr/[alpha]
= 0.0242*9.81*0.0145/24.305
= 0.0001416 kgm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.