To reduce the mass of an aluminum bulkhead for a spacecraft, a machinist drills
ID: 1411829 • Letter: T
Question
To reduce the mass of an aluminum bulkhead for a spacecraft, a machinist drills an array of holes in the bulkhead. The bulkhead is a triangular-shaped plate with a base and height of 13.0 ft and 8.00 ft, respectively, and a thickness of 1.0* 10^1 mm. For the density of aluminum, use rho = 2.80 times 10^3 kg/m^3. How many 5.0 cm diameter holes must be drilled clear through the bulkhead to reduce its mass by 6.50 kg? Show your conversion factors. Use the correct number of significant figures in your final answer.Explanation / Answer
ANSWER
here we have to remove 6.5 kg of the mass by drilling holes which are having 5cm diameter (radius r =1/2 diameter) and with thikness t= 10 mm
and the density is d= 2800 kg /m3
as the density is in MKS system convert the radiusand thikness in to meters
r = 1/2(5cm ) = 2.5 cm = 2.5/100 m = 0.025 m
t = 10mm =10*10 -3 m = 0.01m
if we know the volume of the each hole then multiplying thisvolume with density we get the mass of the each hole
so the volume V= r2 t =1.96*10-5 m3
mass m = dV =0.05488 kg
so the number of holes =total mass / mass of each hole
= 6.5 kg / 0.05488
=118.44 holes
Regards!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.