A battery with an emf of 10.6 V and internal resistance of 1.11 carries a positi
ID: 1410870 • Letter: A
Question
A battery with an emf of 10.6 V and internal resistance of 1.11 carries a positive current of 0.485 A from its negative terminal to its positive terminal. (a) How long is required for 1.04 C of charge to pass through the battery? Correct: Your answer is correct. (b) By how much will the electrical potential energy of 1.04 C of charge increase in crossing the battery terminals? Incorrect: Your answer is incorrect. (c) By how much will the chemical energy decrease? Correct: Your answer is correct. (d) How much electrical power is supplied by the battery? Incorrect: Your answer is incorrect. (e) At what rate is chemical energy used?
Explanation / Answer
PART A
I = dQ/t
t = 1.04/0.485 = 2.14 s
PART B
= 10.6 - 1.11*0.485 = 10.06
Electric Potential = 10.06*1.04 = 10.46
PART C
Decrease = emf*1.04 = 10.6*1.04 = 11.024
PART D
Electrical Power = 10.06*0.485 = 4.879 w
PART E
= 10.6*0.485 = 5.141
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.