An open container holds ice of mass 0.525 kg at a temperature of -10.6 C . The m
ID: 1410849 • Letter: A
Question
An open container holds ice of mass 0.525 kg at a temperature of -10.6 C . The mass of the container can be ignored. Heat is supplied to the container at the constant rate of 760 J/minute .
The specific heat of ice to is 2100 J/kgK and the heat of fusion for ice is 334×103J/kg.
Part A How much time tmelts passes before the ice starts to melt?
tmelts = ______________ minutes
Part B From the time when the heating begins, how much time trise does it take before the temperature begins to rise above 0C?
trise = ________________ minutes
Explanation / Answer
a) P in = m c dT
760*t = 0.525*2100*10.6
t = 15.377 min
b)now P in = m c dT + m L
760*t = 0.525*2100*10.6 + 0.525*334.0E3
t = 246.1 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.