The grey area is a conducting sheet with two round electrodes, each connected by
ID: 1409707 • Letter: T
Question
The grey area is a conducting sheet with two round electrodes, each connected by a terminal. A detailed Figure of the grid area is shown in Figure 2. Figure 2 - Conducting sheet. The first two parts deal with the electric field and potential along the straight line joining the two electrodes shown in Figure 2. A potential difference of 3.5 V is applied between the electrodes. What is the magnitude and direction of the electric field along the line y = 4 cm? Note that the electric field is given by E=xV .
What is the potential at the (5,4) cm point? The grid points are 1 cm apart. Note: The potential difference decreases uniformly between the two electrodes.
Figure 1 - Experimental setup. The grey area is a conducting sheet with two round electrodes, each connected by a terminal. A detailed Figure of the grid area is shown in Figure 2 4 4 6 8 0 12Explanation / Answer
The electric field is
E = V /d = 3.5 / 0.05 = 70V/m
b)
Potenital is
V= Ed
V = 70 (0.05^2 + 0.04^2)^0.5
V= 4.482 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.