Long straight power lines carrying an AC current of 225 A (rms) pass over a whea
ID: 1409524 • Letter: L
Question
Long straight power lines carrying an AC current of 225 A (rms) pass over a wheat field; then end-on view is shown in the diagram. The currents are oppositely directed at any instant of time. A). How large is the peak current through the wires? B). At the instant when the current peaks, how large is the magnetic field magnitude produced by just one wire, at the point P in the wheat field below the wires? C). Using information and the diagram from the previous page, what is the net magnetic field vector (give magnitude and direction) at point P, as produced by both wires acting together when the current peaks?
Explanation / Answer
Figure not given
So assumed d = 15 m vertical and d = 3m horizontal.
a) Peak Current = sqrt(2)*Irms = sqrt(2)*225 = 318.2 A
b) B = u*I/2Pi*R
Here R = distance of point P from the wire
= 4Pi*10^-7*I / 2Pi*R
= (2*10^-7)*318.2 / 15
= 4.24*10^-6 T
(c) 1.68*10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.