A rectangular wire loop with sides of length w =1.6 m and h = 0.50 m and net res
ID: 1409455 • Letter: A
Question
A rectangular wire loop with sides of length w =1.6 m and h = 0.50 m and net resistance R lies in the xy-plane. It is placed in a region which is occupied by a spatially-uniform but time-varying magnetic field B = B_0[1 - [t^2/t_0^2]] k where B_) = 0.70 T and t_0 = 3.0 s. A graph of the B-field's t-dependence is given below. What is the direction of the current induced around the wire loop at time t = 1.0s? Calculate the magnitude of the EMF induced around the wire loop at time t = t_0 = 3 sec. If the loop has a total resistance of R = 2 Ohm, what is the current in the loop at time t = t_0 = 3 sec? What is the direction of the current at time t = t_0 = 3 sec?Explanation / Answer
Ans d) From right hand thumb rule, current direction at t= to = 3sec will be pointint outward in z-direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.