3. Assume that a carbon nucleus (stripped of all electrons) is moving at a speed
ID: 1409059 • Letter: 3
Question
3. Assume that a carbon nucleus (stripped of all electrons) is moving at a speed of 106 m/s inside the chamber. The diameter of the cylindrical MR. FUSION reactor chamber is 0.15 m. The magnetic field inside the chamber is directed vertically upward along the axis of the cylinder. Assume th want the nucleus to touch the walls of the container. at the carbon nucleus is moving in a circular path in a horizontal plane. You do not As seen from above, looking down the axis of the cylinder, what way must the nucleus circulate? a. CLOCKWISE COUNTERCLOCKWISE CANNOT DETERMINE b. Calculate the minimum strength of the B-field needed to keep the carbon nucleus in a circular path inside the chamber.Explanation / Answer
Using Fleming's Thumb rule
The force on the nucleous shouls act towards the center to keep the nucleous in the circular motion
For that nucleous should move in Counter-clockwise direction as seen from above
nucleous speed = v = 10^6 m/s
Radius = r = 0.15 m
Theta = angle = 90
Mass ofnucleous = m = The carbon-12 (C-12) atom has six protons and six neutrons in its nucleus. ... This is approximately 1.67377 x 10 -27 kilogram (kg)
Charge on nucleous = Q = 6*1.6 x 10^-19 C = 9.6 x 10^-19 C
Now,
F = QvB sin(theta)
(F = mv^2/r)
mv^2/r = qvB sin(90)
B =1.67 x 10 -27 x 10^6 / 9.6 x 10^-19 x 0.15
B = 0.0116 Tesla
Number of turns = N = 670/m
B = (mu) N I
I = 0.0116 / 670 x 4pi x 10^-7
I = 13.77 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.