Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To the right is a velocity selector. A voltage difference of 100 Volts between t

ID: 1408471 • Letter: T

Question

To the right is a velocity selector. A voltage difference of 100 Volts between the two parallel conducting plates which are separated by a distance d = 6.0 mm. There also is a magnetic field of 2.0 T pointing out of the page. a. (3) If we are shooting Hydrogen ions (protons) through this velocity selector, what must the polarity of the plates be? You can indicate this by drawing on the diagram. Explain your reasoning. b. (2) There must be some electric field between the two plates. What is its magnitude and direction? c. (4) What will be the velocity of the protons selected, given this magnetic field and electric potential? Full credit will only be awarded if an argument (or derivation) is made for any equation used.

Explanation / Answer

a) lower plate must be positive and upper plate must be negative.


b) E = V/d

= 100/(6*10^-3)

= 16667 N/c

direction : Upward

c) when magnitude of electric force is equal to magnitude magnetic force the charged particles will not deflect.

Apply, Fe = FB

q*E = q*v*B

==> v = E/B

= 16667/2

= 8333 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote