As a physicist, you put heat into a 500.0 g solid sample at the rate of 10.0 kJ/
ID: 1408412 • Letter: A
Question
As a physicist, you put heat into a 500.0 g solid sample at the rate of 10.0 kJ/min, while recording its temperature as a function of time. You plot your data and obtain the graph shown in the figure (Figure 1) .
Part A) What is the latent heat of fusion for this solid?
**I know the answer to this is 3.0*10^4 J/kg
Part B) What is the specific heats of the liquid? in J/(kg?K)
Part C) What is the specific heats of the solid state of the material? in J/(kg?K)
Exercise 17.38 As a physicist, you put heat into a 500.0 g solid sample at the rate of 10.0 kJ/min, while recording its temperature as a function of time. You plot your data and obtain the graph shown in the figure (Figure 1) Figure 1 of 1 T(C) 50 F 40 F 30 F 20 10 t (min) O 2 34Explanation / Answer
A) for latent heat of fusion use straight line
so time = (2.5-1) =1.5 min
SO Latent heat of fusion = 10*1.5/0.5 =3*10^4 j/kg
b) for specific heat of liquid
use portion of graph for t>2.5
so time = (4-2.5) = 1.5 min
Heat transferred = 10*1.5 = 15kJ
15000 = 0.5 c (40-10)
C = 1000 J/kg K
c) for solid use potion graph before the straight line
time = ( 1-0) = 1min
Heat = 10*1 = 10kJ =10000 J
10000 J = 0.5*C*(10- (-5))
C = 1333.33 j/kgK
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.