A parallel-plate capacitor with plate separation of 1.0 cm has square plates, ea
ID: 1408379 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with plate separation of 1.0 cm has square plates, each with an area of 6.0 times 10^-2 m^2. What is the capacitance of this capacitor if a dielectric material with a dielectric constant of 2.4 is placed between the plates, completely filling them? (epsilon_0=8.85 times 10^-12 C_2/N.m^2) A parallel-plate capacitor has a capacitance of 10 mF and is charged with a 20-V power supply. The power supply is then removed and a dielectric material of dielectric constant 4.0 is used to fill the space between the plates. What is the voltage now across the capacitor?Explanation / Answer
Q8.
C = ke0A/d
= 2.4(8.85*10^-12)*0.06 / 0.01
epsilon 0 = 8.85*10^-12 C^2/N*m^2
= 1.2744 * 10^-10 F
or 1.3 * 10^-10 F
Please post other question separately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.