The amusement park ride consists of a 200-kg car and passenger that are travelin
ID: 1408271 • Letter: T
Question
The amusement park ride consists of a 200-kg car and passenger that are traveling at 3.2 m/s along a circular path having a radius of 8 m. At t = 0, the cable OA is pulled in toward O at 0.5 m/s. (Figure 1)
Part A
Determine the speed of the car when t = 4 s.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
Determine the work done to pull in the cable.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Figure 1 of 1
The amusement park ride consists of a 200-kg car and passenger that are traveling at 3.2 m/s along a circular path having a radius of 8 m. At t = 0, the cable OA is pulled in toward O at 0.5 m/s. (Figure 1)
Part A
Determine the speed of the car when t = 4 s.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
v2 =Part B
Determine the work done to pull in the cable.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
U12 =Figure 1 of 1
Explanation / Answer
speed v2 = sqrt(3.2^2+0.5^2) = 3.24 m/s
+++++++++++++++++
radius after t = 4s = r = vr*t = 0.5*4 = 2 m
work dW= -Fc*dr
Work dW= -m*r*w^2*dr
work dW= -m*r*(vt/r)^2*dr
dW = -m*vt^2*(1/r)*dr
W = integration dW
Work W = -m*vt^2*ln(r2/r1)
W = -200*3.2^2*ln(2/8)
W = 2839.13 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.