Given a ball with an unknown mass, a spring with spring constant 950 N/m and a m
ID: 1408194 • Letter: G
Question
Given a ball with an unknown mass, a spring with spring constant 950 N/m and a meter stick. You develop an experiment by using various compressions of the spring to launch the ball vertically. You use the meter stick to measure the ball's maximum height above the launch point for every compression. Your data is below. Use an appropriate graph of the data to determine the ball's mass. Also, Assume the spring is ideal and obeys Hooke’s law
data
Compression(m) Height (m)
0 0
.02 32
.03 65
.04 115
.05 189
Explanation / Answer
All the spring Potential energy stored is converted to gravitational potential energy
So, 0.5*kx^2 = mgh
So, m = kx^2/2gh
= 950*0.03^2/(2*9.8*32)
= 1.36*10^-3 kg = 1.36 g <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.