A classroom that normally contains 27 people is to be air - conditioned with win
ID: 1407808 • Letter: A
Question
A classroom that normally contains 27 people is to be air - conditioned with window air - conditioning units of 7.5 - kW cooling capacity. A person at rest may be assumed to dissipate heat at a rate of about 345 kJ/h. There are 21 lightbulbs in the room, each with a rating of 100 W. The rate of heat transfer to the classroom through the walls and the windows is estimated to be 13,500 kJ/h. If the room air is to be maintained at a constant temperature of 21C, determine the number of window air - conditioning units required.Explanation / Answer
Here ,
total power radiated in the room
Po = 27 * (345 *10^3/3600) + 21 * 100 + 13500 * 10^3/3600
Po = 8437.5 W
Now,
number of air conditioner = Po/power of 1 AC
number of air conditioner = 8437.5/7500
number of air conditioner = 1.125
hence , the number of air conditioner required is 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.