You are in a hot air balloon (yes, another balloon problem!) rising from the gro
ID: 1407132 • Letter: Y
Question
You are in a hot air balloon (yes, another balloon problem!) rising from the ground at a constant velocity of 2.60 m/s upward. To celebrate the takeoff, you open a bottle of champagne, expelling the cork with a horizontal velocity of 6.90 m/s relative to the balloon. When opened, the bottle is 6.90 m above the ground.
What is the initial speed of the cork, as seen by your friend on the ground?
What is the initial direction of the cork as seen by your friend? Give your answer as an angle relative to the horizontal.
Determine the maximum height of the cork above the ground.
How long does the cork remain in the air?
Explanation / Answer
velocity of the balloon relative to ground = Vbg = 2.6j
velocity of cork relative to balloon = Vcb = 6.9i
velocity of cork relative to ground = Vcg = Vcb + Vbg
Vcg = 6.9i + 2.6j
speed of the cork relative to your friend = sqrt(6.9^2+2.6^2) = 7.37 m/s <<----answer
direction = tan^-1(2.6/6.9) = 20.6 degrees <<----answer
at maximum point final vertical speed of cork relative to ground
acceleration = a = -g
vf = 0
vi = 2.6
from equations of motion
vf^2 - vi^2 = 2*a*dy
dy = 2.6^2/(2*9.8) = 0.345
ymax - 6.9 = 0.345
ymax = 7.245 m <<----answer
-----------
for the total journey the displacement y = -6.9m
vi = 2.6
a = -g
y = vi*t + 0.5*g*t^2
-6.9 = 2.6*t-0.5*9.8*t^2
t = 1.48 s <<----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.