A&B please! Enhanced EOC: Problem 3.59 Part A Assuming the ball\'s initial veloc
ID: 1406828 • Letter: A
Question
A&B please!
Enhanced EOC: Problem 3.59 Part A Assuming the ball's initial velocity was 52 above the horizontal and ignoring air resistance, what did the initial speed of the ball need to be to produce such a home run if the ball was hit at a point 0.9 m (3.0 ft) above ground level? Assume that the ground was perfectly flat. According to the Guinness Book of World Records, the longest home run ever measured was hit by Roy "Dizzy" Carlyle in a minor league game. The ball traveled 188 m (618 ft) before landing on the ground outside the ballpark Express your answer using two significant figures. You may want to review ( page ) For help with math skills, you may want to review Solving Quadratic Equations Vector Magnitudes Resolving_Vector Components keyboard shortcuts Submit Hints My Answers Give Up Review Part For general problem-solving tips and strategies for this topic, you may want to view a Video Tutor Solution of A batted baseball Part B How far would the ball be above a fence 3.0 m (10 ft) high if the fence was 116 m (380 ft) from home plate? Express your answer using two significant figures. h= 42Explanation / Answer
Here ,
range , R = 188 m
A) theta = 52 degree
intial height , y0 = 0.9 m
y = y0 +x * tan(theta) - g * x^2/( 2 *(v * cos(theta))^2)
0 = 0.9 + 188 * tan(52) - 9.8 * 188^2/( 2 * (v * cos(52))^2)
solving for v
v = 43.5 m/s
the initial velocity of ball is 43.5 m/s
B)
at x = 116 m
y = y0 +x * tan(theta) - g * x^2/( 2 *(v * cos(theta))^2)
y = 116 * tan(52) - 9.8 * 116^2/(2 * (43.5* cos(52))^2) - 3 + 0.9
solving for y
y = 54.4 m
the height above the fence is 54.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.