Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an ele
ID: 1406607 • Letter: T
Question
Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an electrostatic force of 0.140 N when their center-to-center separation is 59.2 cm. The spheres are then connected by a thin conducting wire. When the wire is removed, the spheres repel each other with an electrostatic force of 0.0389 N. Of the initial charges on the spheres, with a positive net charge, what was (a) the negative charge on one of them and (b) the positive charge on the other? (Assume the negative charge has smaller magnitude.)
Explanation / Answer
here,
let the charges be -q and Q
distance between the charges , d = 59.2 cm
d = 0.592m
force between the charges , F = K * q *Q/d^2
0.14 = 9 * 10^9 * q * Q /0.592^2 ...(1)
when the charges are connected by conducting wire ,
let the charge on each sphere when removes be q' = (Q-q)/2 ...(2)
electrostatic force , F = k * (q')^2 / d^2
0.0389 = 9 * 10^9 * ((Q-q)/2)^2 /0.592^2 ....(3)
from equation (1) and (3)
q = 1.41 * 10^-6 C
Q = 3.87 * 10^-6 C
(a)
the negative charge on one of them is - 1.41 * 10^-6 C
(b)
the positive charge on one of them is 3.87 * 10^-6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.