Print Calculator Periodic Table Question 7 of 17 Map Presented by Physics openst
ID: 1406447 • Letter: P
Question
Print Calculator Periodic Table Question 7 of 17 Map Presented by Physics openstax sapling learning What is the best possible coefficient of performance for a refrigerator that cools an environment at 13.0 °C and exhausts heat to another environment at 45.0 °C? Number How much work in joules must be done for a heat transfer of 3.925 x 106 J from the cold environment? Number What is the cost of doing this, if the work costs 10.5 cents per 3.60 x 106 J (a kilowatt-hour)? Number cents How many joules of heat transfer occurs into the warm environment? NumberExplanation / Answer
(a)Given that
T1 = -13 + 273 = 260 K
T2 = 45+ 273 = 318 K
Best COP(coefficient of performance) of refergeriator is given as:
COP = T1/ T1-T2
COP = 260/ (318-260) = 4.48
Hence, coefficient of performance = COP = 4.48.
(b) Given that,
Q(supplied) = 3.925 x 106 J
We know that,
COP = Q(supplied)/ (W) Workdone => Workdone = Q(supplied) / COP
W = 3.925 x 106/4.48 = 8.76 x 105 J
Hence, Workdone = W = 8.76 x 105 J
(c) Given that,
10.5 cents Per 3.6 x 106 J
So, 8.76 x 105 Joule will costs = (10.5/ 3.60 x 106 ) x 8.76 x 105 = 2.56 cents
Hence, cost = 2.56 cents.
(d) heat transferred to the environment can be calculated as follows:
COP = Q(transfer)/ WD
4.48 = Q(transfer)/ 8.76 x 105
Q = 8.76 x 4.48 x 105 = 39.24 x 105 Joules
Hence, Q(transfer) = 39.24 x 105 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.