During liftoff, a hot-air balloon accelerates upward at a rate of 3.4m/s^2. The
ID: 1406253 • Letter: D
Question
During liftoff, a hot-air balloon accelerates upward at a rate of 3.4m/s^2. The balloonist drops an object over the side of the gondola when the speed is 17m/s.The magnitude of the objects acceleration after it is released is 9.8 m/s^2. And the direction of the acceleration is downward.
How long does it take to hit the ground? (Express your answer using two significant figures) t= __ s During liftoff, a hot-air balloon accelerates upward at a rate of 3.4m/s^2. The balloonist drops an object over the side of the gondola when the speed is 17m/s.
The magnitude of the objects acceleration after it is released is 9.8 m/s^2. And the direction of the acceleration is downward.
How long does it take to hit the ground? (Express your answer using two significant figures) t= __ s
The magnitude of the objects acceleration after it is released is 9.8 m/s^2. And the direction of the acceleration is downward.
How long does it take to hit the ground? (Express your answer using two significant figures) t= __ s
Explanation / Answer
first
t = v / a
t = 17 / 3.4 = 5 sec
the height it has raisen
d = 0.5 * a * t^2
d = 0.5 * 3.4 * 5^2 = 42.5 m
Now you can calculate the additional time t' it takes for the dropped object to hit the ground
by using the second equation of motion
42.5 + 17 * t - 4.9 * t^2 = 0
t = 5.15 sec , -1.68 sec
take the positive value t = 5.15 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.