A long pipe of outer radius 3.50 cm and inner radius 2.98 cm carries a uniform c
ID: 1405863 • Letter: A
Question
A long pipe of outer radius 3.50 cm and inner radius 2.98 cm carries a uniform charge density of 4.22 mC/m3. Using Gauss's law and assuming the pipe is sufficiently long to consider it infinitely long, calculate the electric field r = 7.35 cm from the centerline of the pipe.
A long pipe of outer radius 3.50 cm and inner radius 2.98 cm carries a uniform charge density of 4.22 mC/m3. Using Gauss's law and assuming the pipe is sufficiently long to consider it infinitely long, calculate the electric field r= 7.35 cm from the centerline of the pipe. Side view Top view Number R2 5.05 × 105 N/C Incorrect.Explanation / Answer
By Gauss’s law :
0EA = Q => E=Q/ 0A
Here A= 2rL
Q=Charge density*volume of the pipe = Charge density*area of shell*length of pipe
Q=*(R12-R22)L
Hence E= (*(R12-R22)L)/( 02rL) = (/ 20r)* *(R12-R22)
Plugging values,
E= (4.22*10^-3/(2*8.85*10^-12*0.0735))*(0.035^2-0.0298^2) = 1.09*10^6 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.