The figures below show a piece of glass which is in air. A beam of white light c
ID: 1405356 • Letter: T
Question
The figures below show a piece of glass which is in air. A beam of white light consists of various colors with wavelengths ranging ?violet = 400 nm for violet light up to ?red = 700 nm for red light is incident on the vertical surface between the glass and air. The light makes an angle of incidence of ?1 = 26.5° at the interface; the index of refraction for the glass is nviolet = 1.54 for violet light and nred = 1.44 for red light.
(a) Once the light has passed into the glass, which will be higher, the violet light or the red (try to answer this before making any calculations)? - the violet light or the red light or more information is needed
b)What will be the angle which violet light makes with the horizontal after the beam passes over into glass?
(c) What will be the angle which red light makes with the horizontal after the beam passes over into glass?
Explanation / Answer
a)
when the light is passed in the glass ,
as the refractive index is greater for voilet light ,
it will bend more
and hence , Red light will be higher
b)
for the violet light
using Snell's law
n1 * sin(theta1) = nviolet * sin(r1)
1 * sin(26.5) = 1.54 * sin(r1)
solving for r1
r1 = 16.8 degree
the angle of violet light with horizontal is 16.8 degree
c)
for the red light
using Snell's law
n1 * sin(theta1) = nred * sin(r2)
1 * sin(26.5) = 1.44 * sin(r2)
solving for r2
r2 = 18.1 degree
the angle of red light with horizontal is 18.1 degree
d)
as rays will be parallel again in air ,
but red will be higher than violet light
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.