A particle is uncharged and is thrown vertically upward from ground level with a
ID: 1405313 • Letter: A
Question
A particle is uncharged and is thrown vertically upward from ground level with a speed of 21.9 m/s. As a result, it attains a maximum height h. The particle is then given a positive charge +q and reaches the same maximum height h when thrown vertically upward with a speed of 27.9 m/s. The electric potential at the height h exceeds the electric potential at ground level. Finally, the particle is given a negative charge q. Ignoring air resistance, determine the speed with which the negatively charged particle must be thrown vertically upward, so that it attains exactly the maximum height h. In all three situations, be sure to include the effect of gravity.
Please Help
Explanation / Answer
When Uncharged,
Initial Velocity = 21.9m/s
a = -9.8m/s^2
Final velocity = 0
V^2 = u^2 - 2*g*h
2gh = 21.9^2
h = 24.5 m
Now the particle has charge q+, and Initial Velocity V2= 27.9 m/s
KE = ½mV2²
PE = mgh + kqQ/h (Q is the electrical charge of the Earth)
½mv(2)² = mgh + kqQ/h
½mv(2)² - mgh = kqQ/h
m = kqQ/h(½v(2)² - gh) -----------------1
If the particle has -q, then
KE = ½mv²
PE = mgh - kqQ/h
½mv² = mgh - kqQ/h
v = sqrt[ 2gh - 2kqQ/mh]
Substitute value of m from 1
v = sqrt[ 2gh - 2kqQ/ (kqQ/h(½v(2)² - gh))h]
v = sqrt[ 2gh - v(2)² + 2gh]
v = sqrt[ 4*9.8*24.5 - 27.9² ]
v = 13.49 m/s
Speed with which the negatively charged particle must be thrown vertically upward v = 13.49 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.