Safari File Edit View History Bookmarks window Help Layout Document Elements Tab
ID: 1405212 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks window Help Layout Document Elements Tables Charts SmartArt Review A Home Paragraph Cambria (Body) 12 A A Aa AaBbCcDdEt No spacing Heading 1 Heading 2 Subtitle subtle Empha... Emphasis Intense Emph... Strong Intense Quote Subtle Refere... chapter 15 for credit O O O chapter 15 for credit Physics question I Chegg.com 4. O -4 points SerCP9 15.P.023.MI.FB A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 664 N/C. t some later time, its speed is 1.06 x 106 m/s (a) Find the magnitude of the acceleration of the proton. m/S (b) How long does it take the proton to reach this speed? (c) How far has it moved in that interval? (d) What is its kinetic energy at the later time? Need Help? Read It Master It Chat About It Search in Document Themes Insert Text Box Shape Picture Themes My Notes Ask Your TeacherExplanation / Answer
charge of proton = q = 1.6*10^-19 C
(a)
force acting on proton = F = E*q = m*a
a = E*q/m
m = mass of proton = 1.67*10^-27 kg
a = (664*1.6*10^-19)/(1.67*10^-27)
a = 6.36*10^10 m/s^2 <<<-------answer
(b)
time = t = (v-vo)/a
t = (1.06*10^6 - 0)/(6.36*10^10)
t = 16.7 us <<<<--------answer
c)
x = vo*t + 0.5*a*t^2
x = 0+(0.5*6.36*10^10*(16.7*10^-6)^2)
x = 8.87 m <<---answer
D)
KE = 0.5**v^2 = 0.5*1.67*10^-27*(1.06*10^6)^2
KE = 9.38*10^-16 J <<<--answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.