Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 1404781 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown. The charges of each marble are q1 = 6.60 µC, q2 = 1.90 µC, and
q3 = 2.41 µC.
Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble q2, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r' = 1.00 cm to the left of the center marble.
Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of
3.63 µC,
calculate magnitude and direction of the force on it.
Explanation / Answer
center marble is the marble2
So the electric field is E = k[(q1/r1)+(q2/r2)+q3/r3)]
E = (9*10^9)[(6.6*10^-6/0.02)-(1.9*10^-6/0.01)+(2.41*10^-6/0.03)]
E = 9000*(6.6/0.02)-(1.9/0.01)+(2.41/0.03)
E = 1.983*10^6 N/C towards the right direction
Force is F= q*E = 3.63*10^-6*1.983*10^6 = 7.2 N opposite to E....i.e left side of the marble q2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.