Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Gradebook nt FULL SCREEN BACK NEX PRINTER VERSION Chapter 18, Problem 11 Two ver

ID: 1404522 • Letter: G

Question


Gradebook nt FULL SCREEN BACK NEX PRINTER VERSION Chapter 18, Problem 11 Two very small spheres are initially neutral and separated by a distance of 0.61 m. Suppose that 6.3 103 electrons are removed from one sphere and placed on the other. (a) What is the magnitude of the electrostatic force that acts on each sphere? (b) 1s the force attractive or repulsive? (a) Number (b) The force is the tolerance Units repulsive Question Attempts: 0 of 3 used SUBHET ANSWER SAVE FOR LATER CopingH © 2000-2015 by )ohn wiley & Sons, Inc. or related companies. Al rights reserved.

Explanation / Answer

Here ,

number of electrons , n = 6.3 *10^13

charge , q = n * e

q = 6.3 *10^13 * 1.602 *10^-19

q = 1.009 *10^-5 C

Now , electric force between spheres = k * q^2/d^2

electric force between spheres = 9*10^9 * (1.009*10^-5)^2 /.61^2

electric force between spheres = 2.46 N

the electric force between spheres is 2.46 N

b) when eletcrons are transferred from one sphere to other ,

one sphere will be positive and other will be negative ,

as oposite charges attract

the force is attractive