a paramedic drives an ambulance at a constant speed of 75km/hr on straight stree
ID: 1404286 • Letter: A
Question
a paramedic drives an ambulance at a constant speed of 75km/hr on straight street for ten city blocks, because of heavy traffic, the driver slows down to 30km/hr in 6 seconds and travels two more blocks. what is the average acceleration of the vehicle? in m/s a paramedic drives an ambulance at a constant speed of 75km/hr on straight street for ten city blocks, because of heavy traffic, the driver slows down to 30km/hr in 6 seconds and travels two more blocks. what is the average acceleration of the vehicle? in m/s a paramedic drives an ambulance at a constant speed of 75km/hr on straight street for ten city blocks, because of heavy traffic, the driver slows down to 30km/hr in 6 seconds and travels two more blocks. what is the average acceleration of the vehicle? in m/sExplanation / Answer
Here ,
intial speed of the ambulance , u = 75 km/hr
u = 75 * 1000/3600 m/s
u = 20.83 m/s
final speed , v = 30 km/hr
v = 30 * 1000/3600 m/s
v = 8.33 m/s
Now, time taken , t = 6 s
using first equation of motion
v = u + a * t
8.33 = 20.83 + a * 6
a = - 2.08 m/s^2
the average acceleration of the vehicle is - 2.08 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.