During their experiment, the physics lab partners conductedseveral trials to det
ID: 1404248 • Letter: D
Question
During their experiment, the physics lab partners conductedseveral trials to determine the value of resistance of an Ohmicresistor in a power supply electronics circut. After compilingtheir collected data, they determined that the resistance was365.20 ohms. however their reference schematic clearly showed theaccepted value of the resistor as 410 ohms. Find the percentagedifference between the accepted value and the measured value.
In a physics magnetism experiment using a 25mm, rare-earthmagnet, the lab partners carefully measured the relative strngth(in Tesla (T) units) of the magnetic field produced by the magnetat a distance of 60 cm. They conducted several trials and collectedthe data shown in the table below. Based on the collected data,determine the uncertainty associated with the strength of themagnetic field.
Trial 1 Trial 2 Trial 3 Trial 4 Trial 5
Field Strength 6.313 6.287 6.308 6.310 6.319
Explanation / Answer
measured value = 365.20 ohm
accepted value = 410 ohm
difference = 410 - 365.20 = 44.8 ohm
average = (measured value + accepted value) /2 = 410 + 365.20 / 2= 387.6 ohm
Percentage difference = (difference / average ) x 100
Percentage difference = 44.8 x 100 / 387.6 = 11.56 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.