The question is: A small laser emits light at power 5.00mW and wavelength 633nm.
ID: 1403893 • Letter: T
Question
The question is:
A small laser emits light at power 5.00mW and wavelength 633nm. The laser beam is focused until its diameter matches the 1266nm diameter of a sphere placed in its path. The sphere is perfectly absorbing and has density 5 x 103 kg/m3. What is the magnitude of the corresponding force and the magnitude of the acceleration that force alone would givethe sphere?
So i get the force is equal to 1.67 x 10-11, which is correct. What i don't get is how to calculate the acceleration? I calculate the mass of the sphere by using the m =d x V. Isn't the equation for Volume of a sphere 4/3(pi)r2, but the textbook use (pi)(r2) only?
Explanation / Answer
given,
power = 50 mW
wavelength = 633 nm
diameter = 1266 * 10^-9 m
density = 5 * 10^3 kg/m^3
force = power / speed of light
force = 5 * 10^-3 / 3 * 10^8
force = 1.67 * 10^-11 N
volume of the sphere = 4/3 * pi * r^3
volume of the sphere = 4/3 * pi * (1266 * 10^-9 / 2)^3
mass = density * volume
mass = 5 * 10^3 * 4/3 * pi * (1266 * 10^-9 / 2)^3
mass = 5.312 * 10^-15 kg
force = mass * acceleration
1.67 * 10^-11 = 5.312 * 10^-15 * acceleration
acceleration = 3143 m/s^2
acceleration that force alone would givethe sphere = 3143 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.