Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We have a standard (x,y) coordinate system on the page and two long straight wir

ID: 1403789 • Letter: W

Question

We have a standard (x,y) coordinate system on the page and two long straight wires perpendicular to the page . One wire located at the origin has a 30 amp current into the page. A second wire at the point ( 3m , 0 m ) has a 10 amp current out of the page . At the point (3m , 4m) calculate the magnitude and the direction of the magnetic field We have a standard (x,y) coordinate system on the page and two long straight wires perpendicular to the page . One wire located at the origin has a 30 amp current into the page. A second wire at the point ( 3m , 0 m ) has a 10 amp current out of the page . At the point (3m , 4m) calculate the magnitude and the direction of the magnetic field We have a standard (x,y) coordinate system on the page and two long straight wires perpendicular to the page . One wire located at the origin has a 30 amp current into the page. A second wire at the point ( 3m , 0 m ) has a 10 amp current out of the page . At the point (3m , 4m) calculate the magnitude and the direction of the magnetic field

Explanation / Answer

B = uoi/2pir

in x direction

B1x = uoi1/2pi*3

B1x = 2 x 10^-6 T

B2x = 0

Bx = B1x + B2x = 2 x 10^-6 T

B1y = uo*I1/2pi*4

B1y = 1.5 x 10^-6 T

B2y = uo*i2/2pi*4

B2y = 5 x 10^-7

By = B1y - B2y = 1 x 10^-6 T

B = sqrt(Bx^2 + By^2)

B = 2.24 x 10^-6 T

direction = tan^-1(By/Bx)

= 26.57 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote